PL EN JA

Aktualności

25 stycznia 2021

Ruszyła kampania „Polska wołowina na japońskim stole”!

W październiku 2020 roku Unia Pracodawców i Producentów Przemysłu Mięsnego rozpoczęła realizację drugiej odsłony kampanii „Polska wołowina na japońskim stole”. Ma ona na celu rozwinięcie kontaktów handlowych pomiędzy Polską a Japonią w zakresie eksportu i importu wołowiny.

Import polskiej wołowiny regulowany jest przez Japonię w ramach Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a Japonią z 2019 roku oraz warunki uzgodnione bilateralnie pomiędzy polskimi a japońskimi władzami weterynaryjnymi. Od wejścia w życie umowy, kontakty handlowe pomiędzy Japonią a Polską są coraz bardziej intensywne, a każdy rok przynosi duże zmiany w tym zakresie. Reprezentując szerokie grono producentów wołowiny, UPEMI podejmuje działania mające na celu budowanie wzajemnego zaufania pomiędzy japońskimi i polskimi partnerami biznesowymi. W działaniach UPEMI wykorzystuje na co dzień swoje dotychczasowe doświadczenie biznesowe oraz ze współpracy z publicznymi instytucjami, takimi jak Ambasada RP w Tokio czy Polska Agencja Inwestycji i Handlu, dzięki temu stara się przybliżyć polskim producentom i eksporterom Japonię i potrzeby tamtejszych konsumentów, a po stronie japońskiej poszerzyć grono potencjalnych kontrahentów oraz profesjonalistów współpracujących ze stroną polską.

Polska, jako duży eksporter wołowiny, ma swoim partnerom handlowym wiele do zaoferowania. Produkcja mięsa odbywa się tu według wysokich standardów zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, a priorytetem hodowców jest troska o dobrostan zwierząt oraz środowisko naturalne. Oczywistym jest dla nas prowadzenie hodowli i produkcji w sposób jak najbardziej naturalny przy jednoczesnym sięganiu po nowoczesne technologie mające na celu ograniczenie zużycia energii i surowców oraz wytwarzanie produktów ubocznych. Wszystko to ma znaczenie dla ochrony środowiska, a zarazem pozytywnie wpływa na sam produkt. Dzięki tym działaniom wołowina z Polski odznacza się optymalnym składem oraz niskim śladem węglowym.

Chcesz wiedzieć więcej jak to robimy? Sprawdź też nasz kanał na YouTube – Beef from Poland!