PL EN JA

Aktualności

21 września 2023

Najsłynniejsze potrawy z wołowiną

Wołowina jest jednym z najpopularniejszych składników w kuchni zarówno europejskiej, jak i azjatyckiej. Jest to mięso o bogatym smaku i ogromnych możliwościach wykorzystania podczas przyrządzania potraw. Swoim smakiem i aromatem wołowina przekracza granice geograficzne, łącząc kultury i pokolenia, znajdując zwolenników na całym świecie – także w Europie, Japonii i Hongkongu.


Polska słynie z wielu tradycyjnych dań mięsnych, a wołowina odgrywa w nich znaczącą rolę. Jednym z najpopularniejszych dań z wołowiną w Polsce jest gulasz. Jest to duszone gęste danie z kawałkami wołowiny, cebulą, marchewką i przyprawami, podawane z kluskami śląskimi lub ziemniakami. Drugą bardzo popularną potrawą serwowaną na większości polskich wesel, a przez co uwielbianą przez Polaków, jest strogonow, czyli gulasz wołowy z drobno pokrojonym mięsem, ogórkami kiszonymi, papryką i pieczarkami.

W Europie, a zwłaszcza w kuchniach francuskiej i włoskiej, wołowina również cieszy się niezwykłym powodzeniem. Jednym z najpopularniejszych dań we Francji jest boeuf bourguignon czyli duszona wołowina gotowana w czerwonym winie z warzywami i przyprawami. To wykwintne danie ma głęboki smak i aromat, który przyciąga swoich zwolenników zarówno z Francji, jak i gości spoza kraju. Natomiast we Włoszech swój triumf zbiera tagliata di manzo. Przysmak ten to grillowany stek z wołowiny podawany z rukolą, płatkami parmezanu oraz delikatnym skropieniem oliwy z oliwek na dopełnienie smaku. Ta prosta, ale smakowita kombinacja sprawia, że danie to jest niezwykle popularne wśród miłośników włoskiej kuchni.


Przenosząc się na wschodnią część globu, Japonia jest krajem, w którym wołowina również odgrywa kluczową rolę w wielu tradycyjnych potrawach. Jednym z najbardziej znanych dań z wołowiną jest yakiniku, które składa się z cienko pokrojonych kawałków mięsa grillowanych na stole. Podczas posiłku kawałki mięsa są zanurzane w sosach i podawane z dodatkami takimi jak sałatki, marynowane warzywa i ryż. Yakiniku jest nie tylko wspaniałym doświadczeniem kulinarnym, ale także społecznym, ponieważ jest często przygotowywane i spożywane w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jest to doskonały pretekst do spędzenia czasu razem, grillując i delektując się różnorodnością smaków.


Zmierzając na wschodnią część Azji, Hongkong także ma swoje unikalne danie z wołowiną, które cieszy się ogromnym uznaniem, a mianowicie beef brisket noodle soup. Jest to aromatyczne danie z delikatnie gotowaną, soczystą wołowiną i makaronem w bulionie z dodatkiem przypraw i ziół. Ta kompozycja smaków i tekstur stanowi esencję kulinarnego bogactwa Hongkongu.