Wysoka jakość wołowiny to gwarancja jej wyjątkowego smaku. Co jednak definiuje wysoką jakość? Aby wybrać najlepszy kawałek wołowiny, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech – kolor, teksturę czy zapach mięsa. Sprawdź, co charakteryzuje mięso wołowe, po które warto sięgać!
Kolor
Kolor wołowiny jest jednym z najbardziej oczywistych wskaźników jej jakości. Wołowina powinna mieć jasnoczerwony kolor – to on świadczy o jej świeżości. Bezwzględnie należy unikać mięsa o brązowym lub szarym odcieniu, ponieważ może on oznaczać, że mięso jest stare lub źle przechowywane i straciło już swoje walory smakowe. Wołowina pochodząca z europejskich hodowli zwykle ma naturalny, intensywny kolor, który jest wynikiem odpowiedniego żywienia zwierząt i dbałości o ich zdrowie.
Tekstura
Także tekstura wołowiny może powiedzieć wiele o jej jakości. Świeże mięso powinno być nie tylko jędrne, ale i delikatne w dotyku i wilgotne. Mięso o zbyt twardej lub zbyt miękkiej teksturze może wskazywać na jego niską jakość. Jeżeli po delikatnym uciśnięciu powierzchni mięsa wróci ono szybko do oryginalnego kształtu, oznacza to, że jest idealne do spożycia.
Marmurkowatość
Ilość i rozmieszczenie tłuszczu śródmięśniowego jest kluczowym czynnikiem wpływającym na smak wołowiny. Dobrej jakości wołowina powinna mieć równomierne, drobne paski tłuszczu widoczne w mięsie. Im lepsze marmurkowanie, tym bardziej soczyste i aromatyczne będzie mięso po przyrządzeniu. Warto pamiętać jeszcze, że paski tłuszczu powinny mieć kremowy jasny odcień.
Zapach
Zapach wołowiny jest kolejnym istotnym wskaźnikiem jej świeżości. Dobrej jakości wołowina powinna mieć delikatny, świeży zapach. Bezwzględnie należy unikać mięsa, którego zapach jest silny i nieprzyjemny lub kwaskowaty.
Europejskie rasy – na które warto postawić?
Warto wiedzieć, że wołowina, zależnie od rasy bydła, z której pozyskuje się mięso, może różnić się na przykład smakiem czy zastosowaniem kulinarnym. Przykładowo mięso bydła rasy Limousine, które wywodzi się z Francji, cechuje duża soczystość i charakterystyczny wzorek tłuszczu. Dzięki niemu tłuszcz topi się równomiernie, co czyni mięso pozyskiwane od rasy Limousine idealnym do przyrządzania steków. Z kolei mięso belgijskiej rasy biało-błękitnej wyróżnia się szerokim zastosowaniem kulinarnym z uwagi na wyjątkową kruchość i niską zawartość tłuszczu, jest też przez to bardzo delikatne.
Pasza, a smak i jakość mięsa
Spożywana przez bydło pasza przekłada się na jakość produkowanego mięsa i doskonale wiedzą o tym producenci wołowiny z Europy. Karmienie bydła w UE jest ukierunkowane na pożądane zmniejszenie ilości tłuszczu w tuszy przy jednoczesnym zwiększeniu korzystnych kwasów PUFA. Ponadto powszechnie stosowaną praktyką prowadzącą do pozyskania wysokiej jakości mięsa jest zwiększanie intensywności opasania. Dzięki temu zwiększa się ilość zawartości tłuszczu śródmięśniowego, co wpływa bezpośrednio na takie pożądane cechy jakościowe jak soczystość, marmurkowatość czy intensywność aromatu. Producenci wołowiny dodatkowo dbają o to, by w diecie zwierząt nie zabrakło witaminy D – jest ona kluczowa dla zachowania odpowiedniej kruchości mięsa.
Europejska wołowina cieszy się uznaniem na całym świecie dzięki wysokim standardom hodowli i produkcji. Europejscy producenci wołowiny stosują się do rygorystycznych, unijnych norm dotyczących dobrostanu zwierząt, zrównoważonego rozwoju oraz jakości paszy. Dzięki temu mięso pochodzące z europejskich gospodarstw jest bardzo smaczne, o szerokim zastosowaniu kulinarnym. Wołowina pochodząca z Europy to pewnik wysokiej jakości, której możesz zaufać!