PL EN JA

Aktualności

17 września 2024

Europejska wołowina – dobra decyzja! Dlaczego warto importować i spożywać wołowinę z UE?

Wyjątkowe wartości odżywcze, takie jak wysoka zawartość białka, żelaza i witamin, oraz niepowtarzalny smak – to tylko niektóre cechy mięsa wołowego produkowanego w Unii Europejskiej. Jego walory coraz częściej dostrzegane są też na arenie międzynarodowej, w tym na rynkach azjatyckich.

Wysoka jakość europejskiej wołowiny

Unia Europejska (UE) jest trzecim co do wielkości producentem wołowiny na świecie (zaraz po Brazylii i Chinach) – odpowiada za 13% światowej produkcji1. Ze względu na wysokie standardy chowu zwierząt i doświadczenie w tradycyjnym sezonowaniu mięsa wołowego do odbiorców trafia produkt najwyższej jakości, gotowy do dalszej obróbki kulinarnej. Za wyjątkowością wołowiny z UE stoją jej następujące cechy:

  • Wartości odżywcze. Mięso wołowe produkowane w Unii Europejskiej charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu (do 5%) oraz wysoką zawartością białka (18–23%), cynku (3,8 mg na 100 g), przyswajalnego żelaza (2,5 mg w 100 g) i fosforu. Wołowina ta jest także źródłem wielu witamin: A, D, E, H, B12 (niewystępującej w produktach pochodzenia roślinnego), B1 czy B6.
  • Barwa. Za barwę europejskiej wołowiny odpowiadają nie tylko rasa i wiek zwierząt, ale też warunki, w jakich hodowane jest bydło – temperatura środowiska, w którym przebywają krowy, a także wypas na pastwiskach i stosowanie pasz objętościowych (zielonek) z łąk o bogatym składzie roślinności.
  • Smak, soczystość i zapach. Na walory smakowe wołowiny z UE kluczowy wpływ ma odpowiednia zawartość tłuszczu śródmięśniowego, decydująca o stopniu marmurkowatości mięsa. Wysoki profil tłuszczowy wołowiny zapewniają odpowiednie warunki chowu zwierząt.
  • Kruchość. Decydują o niej m.in. płeć i wiek bydła, ale też właściwe sezonowanie mięsa. Świeża wołowina jest twarda i zbita, dopiero odpowiednie dojrzewanie (polegające m.in. na rozkładzie białek mięśniowych) sprawia, że ostateczny produkt staje się miękki i kruchy. Istotne jest dobranie idealnych warunków, tj. czasu i temperatury, oraz optymalnej metody sezonowania – na sucho lub na mokro.

Wysokie walory smakowe i odżywcze to niejedyne cechy europejskiej wołowiny. Nie wolno zapominać także o przestrzeganych przez producentów restrykcyjnych standardach na każdym etapie hodowli zwierząt oraz produkcji mięsa. Kontrole warunków chowu bydła i dbałość o dobrostan zwierząt, utrzymywanie zasad higieny zgodnie z System Analizy Zagrożeń Krytycznych Punktów Kontrolnych Dla Zapewnienia Bezpieczeństwa Żywności (HACCP), stosowanie jedynie dozwolonych przez UE składników pasz, przejrzyste wymagania dotyczące certyfikacji – wszystko to wpływa na wysoką jakość wołowiny produkowanej w Europie.

Mięso wołowe z Europy podbija azjatyckie rynki

Wysokiej klasy wołowina produkowana w krajach Unii Europejskiej (w tym w Polsce: w 2023 r. w naszym kraju wyprodukowano 515 tys. ton mięsa wołowego, z czego na eksport trafiło 95%2) znajduje uznanie w krajach wspólnoty oraz na rynkach w Azji. W czołówce azjatyckich importerów znajdują się Japonia i Hongkong.

Zarówno japońskie, jak i hongkońskie zapotrzebowanie na wołowinę przekracza możliwości rodzimych produkcji. Tylko w 2022 r. do Japonii trafiło ponad 10,8 tys. ton wołowiny z Unii Europejskiej, a do Hongkongu – ponad 3,1 tys. ton tego mięsa. Do obu tych krajów eksportowana jest głównie wołowina mrożona oraz podroby, przede wszystkim z Polski (odpowiednio 7,2 tys. ton i 659 ton w 2022 r.) oraz Irlandii (2,2 tys. ton i 1710 ton)3.

Zakłady prowadzące wysyłkę wołowiny na rynek Japonii muszą spełniać wymogi określone w tzw. Programie Weryfikacji Eksportu. Przesyłki do Hongkongu muszą z kolei być zgodne z określonymi warunkami chłodniczymi i zawierać wyłącznie surowiec pochodzący wyłącznie z państw członkowskich kwalifikujących się do wywozu na tamtejszy rynek. Eksport wołowiny z krajów europejskich (oprócz Polski i Irlandii także m.in. z Belgii, Danii, Francji czy Hiszpanii) odbywa się na zatem ściśle określonych zasadach, co jest kolejnym gwarantem jakości mięsa.

  1. United States Department of Agriculture Foreign Agricultural Service, (2024), Livestock and Poultry: World Markets and Trade, raport dostępny w serwisie fas.usda.gov [online, dostęp dn. 6.07.2024]. ↩︎
  2. Kowalewska M., (2024), Światowa produkcja wołowiny może wzrosnąć, odcinek programu „Foof&Agro Sonar” z 25.04.2024, dostępny na kanale YouTube BNP Paribas Bank Polska [online, dostęp dn. 6.07.2024]. ↩︎
  3. Wszystkie dane statystyczne pochodzą ze strony trade.ed.europa.eu [online, dostęp dn. 6.07.2024]. ↩︎